It is currently 25 Apr 2024, 23:49

All times are UTC + 1 hour





Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 359 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 36  Next
  Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 12 Jan 2014, 20:06 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 18 Apr 2012, 08:52
Posts: 634
Location: Zagreb
Jako dobro! :clap:
Od čega je rebrasti lim fasade, karton ili gotovi profil? I od čega su "I" nosači nadstrešnice iznad rampe za utovar?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 12 Jan 2014, 22:11 
Offline

Joined: 15 Nov 2012, 09:05
Posts: 400
Bosphorus wrote:
Jako dobro! :clap:
Od čega je rebrasti lim fasade, karton ili gotovi profil? I od čega su "I" nosači nadstrešnice iznad rampe za utovar?

Sve od Evergreen-a osim osnovne konstrukcije i krova. Osnovna konstrukcija za stijene je osnova iz lesonala, a za podkonstrukciju za krov sam upotrijebio balsu. Na sve to su zalijepljene stirenske ploče u obliku trapeznog lima od Evergreen-a i svi ostali profili (L - za obrobe, U za kanale, I za nadstrešnicu,itd...) Velika vrata, koja predstavljajo vrata na električno pomicanje, su isto od Evergreen-ove ploče (V utor)...
L.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 13 Jan 2014, 20:45 
Offline

Joined: 23 Sep 2012, 19:41
Posts: 243
upusti se u ''tu avanturu'' - nebuš niš zmrdal ...jer ako to ne napraviš ?
Buš sam sebe pojel :BULBAR


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 13 Jan 2014, 21:17 
Offline

Joined: 15 Nov 2012, 09:05
Posts: 400
fliperi wrote:
upusti se u ''tu avanturu'' - nebuš niš zmrdal ...jer ako to ne napraviš ?
Buš sam sebe pojel :BULBAR

A na koju "avanturu" to misliš... :think: Ako misliš na ovu temu: Kretničke poluge onda pročitaj tamo... A u buduče barem citiraj konkretno na šta si mislio...
L.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 13 Jan 2014, 23:29 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
mmatja wrote:
fliperi wrote:
upusti se u ''tu avanturu'' - nebuš niš zmrdal ...jer ako to ne napraviš ?
Buš sam sebe pojel :BULBAR

A na koju "avanturu" to misliš... :think: Ako misliš na ovu temu: Kretničke poluge onda pročitaj tamo... A u buduče barem citiraj konkretno na šta si mislio...
L.P.



Mmatja, samo se vrati 3 svoja posta unazad... ;)

Evo, ja ću citirati:

mmatja wrote:
To če se povezivati tek nakon završetka i konačne montaže pojedinačnih zgrada TSO...Zašto? Zato, jer se moram mnogo puta popeti na taj dio gdje če biti TSO, pa bi mi onda tračnice smetale i oštetile. Ali bit če to svakako povezano. Ali sad ma neka druga stvar muči. Naime u ovoj temi: Kretničke poluge sam se raspitivao o tim pokretljivim mehanizmima za skretnice. Pošto ih nisam našao, odlučio sam, da umjesto takvih pravih, stavim samo one kao simulaciju. A mogu se dobiti ovdje: Es Pečky / Es HO dopńky Sve skretnice sam pripremio za te t.z. simulatore i zaljepio ih na podlogu. A sad se desilo, da mi se baš danas javio g.Berka, i da je opet počeo sa radovima i da mi može napraviti one prave. Da se tako dugo nije javio, razlog je bio obiteljske naravi. Evo njegovog posta:

Hallo Herr Matjaz,
bitte um Entschudigung, ich hatte letztes Jahr schlechte persönliche Situation in meine Familie.
Endlich sind die Weichensignale für Sie vorbereiten, im ANhang schicke ich die Rechnung.
Mit freundlichen Grüssen
Petr Berka


To je svakako iznenađenje i dobra vijest. Samo meni je malo za...o situaciju.Zašto? Zato, jer sam sve skretnice več pripremio za one simulatore i fiksirao ih na podlogu. A što je najgore, na svim skretnicama sam namontirao takve pomerujuče pragove, koji sad na te njegove mehanizme ne pašu. Sad ne znam, šta da radim? Da opet sve rasturim, povadim skretnice, ponovo promijenim te pragove, to ima POOOOOSLA, i još moguče je da koju skretnicu oštetim... :character-jason: Uf,uf, :CUCKO :DEAD :digg Ništa još nisam odlučio. Moram malo da prestudiram situaciju, kako to najlakše i bezbolno napraviti... :confusion-confused: :confusion-helpsos:
Pitanje za 1.000 000$: Dali se upustiti u tu "avanturu, ili ne? Ajde da čujem vaše mišljenje... :pray: :pray: :pray:
L.P.
mmatja wrote:
fliperi wrote:
upusti se u ''tu avanturu'' - nebuš niš zmrdal ...jer ako to ne napraviš ?
Buš sam sebe pojel :BULBAR

A na koju "avanturu" to misliš... :think: Ako misliš na ovu temu: Kretničke poluge onda pročitaj tamo... A u buduče barem citiraj konkretno na šta si mislio...
L.P.



Općenito, mislim da bi trebalo ipak malo više strpljenja kod pisanja odgovora, pa barem SVOJ tekst u svojoj temi pročitati,
prije neke burne reakcije...
Ovdje smo svi da se družimo i ugodno vrijeme provodimo... :BULBAR
I da si pomažemo ili barem dileme od 1000000 USD zajedno prodiskutiramo. ;)

Dapače, savjet ti je dao modelar koji je iskustvom, znanjem, umijećem i napravljenim do sada,
minimalno - jednako vrhunski kao i ti... provjeri ... ;)

Zbog svega toga, samo malo polakše... i :obscene-drinkingcheers:

D-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 13 Jan 2014, 23:36 
Offline

Joined: 15 Nov 2012, 09:05
Posts: 400
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :digg :digg :digg


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 13 Jan 2014, 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
mmatja wrote:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :digg :digg :digg



To je to, majstore! :clap: :clap: :clap:

;)

Dapače, da mi je "na hrpu" staviti tebe i flipera, samo nove Božanske stvari bi nastajale... :DREAMY

A nadam se da ćete se u proljeće na velikoj izložbi u Zg i sresti, pa da se i dobro podružite.
Ja ću riješiti :obscene-drinkingdrunk:

Živjeli vi meni obojica!

:B


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 14 Jan 2014, 16:12 
Offline

Joined: 15 Nov 2012, 09:05
Posts: 400
mmatja wrote:
Bosphorus wrote:
Jako dobro! :clap:
Od čega je rebrasti lim fasade, karton ili gotovi profil? I od čega su "I" nosači nadstrešnice iznad rampe za utovar?

Sve od Evergreen-a osim osnovne konstrukcije i krova. Osnovna konstrukcija za stijene je osnova iz lesonala, a za podkonstrukciju za krov sam upotrijebio balsu. Na sve to su zalijepljene stirenske ploče u obliku trapeznog lima od Evergreen-a i svi ostali profili (L - za obrobe, U za kanale, I za nadstrešnicu,itd...) Velika vrata, koja predstavljajo vrata na električno pomicanje, su isto od Evergreen-ove ploče (V utor)...
L.P.

Pozdrav,
Evo odlučio sam, da napišem nekoliko greški, koje sam uradio kod izrade ove prve zgrade. Na tim slikama, koje sam stavio, se te greške ni jako ne primječuju, ali su prisutne. Prvo kao prvo Evergreen-ove ploče su širine 15cm, a dužina moje zgrade je 60cm. Tako, da je bilo potrebno pojedinačno urezane djelove ploča spajati na samoj zgradi. Prva greška je bila odabir vrste ljepila. Ja sam za to upotrijebo UHU-hard, misleči, da če biti sve O.K. Međutim nije tako. Nakon par dana su mi se ploče počele odljepljivati od podloge. Kad sam ih morao skinuti, ustanovio sam, da je sve ljepilo ostalo na podlozi (lesonal ili balsa), a na stirenskoj ploči skoro ništa! tako, da je stvarno jako bitno, čime stiren ljepiti na druge materiale. Ako je to manja površina, onda nije problem recimo to uraditi sa sekundnim ljepilom ili slično. Onda sam napravio nekoliko testova i sa drugim ljepilima (Mekol, Neostik) i ustanovio sam, da je najbolje rješenje NEOSTIK!universal. Treba samo namazati i podlogu i element, kojeg čemo zalijepiti, pričekati nekoliko minuta i onda zalijepiti. Ali se i tu pojavio jedan problem. Naime stiren je jako gladak, pa se i neostik nije baš najbolje na njega "uhvatio". Hm a šta sad? Treba ga napraviti malo "grubljeg". Ali kako? Najprije sam pokušao sa grubim šmirglom, pa je bilo dobro. Onda sam se sjetio, da imam metilacetat, koji stiren nagrizava. Onda sam ga samo sa navlaženom krpom sa metilacetatom obrisao, i nastala je potrebna "grubost". Tako pripremljenu stiren ploču, sam onda namazao sa neostikom, pričekao da se malo osuši, i zaljepio. Rezultat: Zaljeplljeno tako, da se stiren može skinuti jedino tako, da se ga slomi. Drugim riječima: drži da bolje skoro nemože!!!. Ali sad se opet pojavio problem: Naime kod zaljepljivanja sa Neostik-om, nemaš mogučnosti za bilo kakvu korekciju, koja je svakako potrebna, posebno kod spojeva pojedinih ploča, da se to ne primjeti. Sad sam tu zgradu završio, i kakva je, je. Nisam baš potpuno zadovoljan urađenim, ali šta je, tu je. Spojeve pojedinih ploča sam onda naknadno nekako "zamaskirao" bijelim sprejem i kistom...Rješenje za buduče radove je, da se kompletna stranica zgrade pripremi u jednom komadu! A to ču uraditi tako, da ču sa tankim stirenom (max. 0,3mm!)sa zadnje strane te konačne ploče zalijepiti skupa sa Tamiyinim lijepilom, koji je specialno namijenjen za stiren. To lijepilo naime stiren djelomično raztopi, i zalijepi tako, da se uopšte ne primjeti.. Onda ču ovako kompletno pripremljenu stranicu ili krov zalijepiti sa Neostikom na osnovnu konstrukciju.
To sve sam napisao zato, da se u slučaju, da se još netko odluči za takav način izrade zgrada, ne bi ponavljale takve ili slične greške i problemi sa njima.
L.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 14 Jan 2014, 22:38 
Offline
User avatar

Joined: 17 Apr 2012, 13:09
Posts: 4792
Super, ovo je sve jako dobro za znati... :handgestures-thumbup:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Maketa iz Lendave
PostPosted: 18 Jan 2014, 11:59 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2012, 12:21
Posts: 5235
Location: Zagreb
Eto kako neka jednostavna na izgled stvar može zakomplicirati izradu... :roll:
Hvala što si nas upozorio i upoznao s problemom i rješenjem :handgestures-thumbup:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 359 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 36  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum- .